Lżejsze niż powietrze – Nike Air VaporMax

2020-04-29 by AniaK

Obecne okoliczności zdecydowanie sprzyjają chęci na nowe buty. Przemieszczanie się pomiędzy pokojami przecież też wymaga nie tylko energii, ale i wygody. Oczywiście można chodzić po domowych panelach i wykładzinach w ciepłych skarpetkach. Jednak czy nie dużo przyjemniej i sprężyściej będzie nam się poruszać w dobrych i do tego najlepiej nowych sneakersach? W poszukiwaniu najlepszych opcji na ten czas wpadłam na jedną propozycję łączącą w sobie to co najlepsze: styl, ciekawy design i klasykę. Dodatkowym atutem jest też całkiem spora doza oszczędności. Mam tu na myśli genialny model Nike VaporMax.

Podeszwa jak silnik

O Nike VaporMax z roku 2019 mogliśmy już poczytać tutaj.

My się jednak skupimy teraz na historii tych nieprzeciętnych sneakersów. W 1978 technologia Nike Air zadebiutowała w postaci unikalnych podeszew Nike Tailwind. Dziewięć lat później, Nike Air Max 1 ukazały światu, że innowacja nie ma nic do ukrycia i do butów dodano widoczne poduszki gazowe. 

,,Nike Air VaporMax to prawdziwe skrzyżowanie wykonania i stylu, dostarczają korzyści wydajności z estetyką świeżości i nowości’’ – mówi Brett Holts, wiceszef Nike Running Footwear.

Podeszwa VaporMax skomponowana jest z ponad 39 000 elementów, co sprawia, że jest jeszcze bardziej skomplikowana niż niejeden silnik samochodowy! Potrzeba było około piętnastu prób, aby doprowadzić but do perfekcji jako, że materiał jest wtopiony bezpośrednio w poduszkę Air.

W rezultacie but jest lekki, ekstremalnie wyczulony na ruch i ponadprzeciętnie elastyczny. System sznurowadeł zwany FlyWire zapewnia wręcz przytulne dopasowanie, sprawiając, że sneakersy pracują w jeszcze silniejszej harmonii z ciałem.

Lżejsze niż powietrze

Taki był zamysł projektantów, dlatego też w Nike Air VaporMax skupiono się przede wszystkim na redukcji. Redukcji wszystkiego, co zbędne i nieistotne w walce o zwiększenie doznania uczucia biegania po powietrzu. 

Podeszwa VaporMax jest jak dobrze zaprojektowany, skomplikowany silnik. Powietrze funkcjonuje niemal jak tłoki w podeszwie, zapewniając wsparcie i giętkość tam, gdzie biegacz potrzebuje ich najbardziej.

Jeśli się przyjrzeć tym sneakersom uważnie, dostrzec można przestrzenie ze sobą bardzo silnie powiązane i takie bardziej elastyczne i oddalone. Taki zabieg wymaga niesamowitej ilości równoczesnej regulacji z poduszką Air będącą w ciągłej pracy. Jeśli więc poszukujesz butów współpracujących z każdym twoim ruchem i działających jak świetnie zaprojektowana maszyna to pokochasz ten model. W distance znaleźć możesz Nike VaporMax 2019 DRT z dodatkową przeceną minus 25%