„Move to zero”, czyli o walce firmy Nike o przyszłość sportu

2021-06-16 by Ewelina G

„Move to zero” jest inicjatywą firmy Nike, której celem jest eliminowanie odpadów i zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. To prawdziwa walka o przyszłość sportu!

Firma Nike już nie raz pokazała, że na co dzień interesuje ją dużo więcej niż tylko buty i odzież sportowa. Tym razem ten odzieżowy gigant chce pokazać, że martwi go także nasza… przyszłość, przez co próbuje przeciwdziałać powiększeniu kryzysu klimatycznego, wspomagając także eliminowanie odpadów i zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Rusza kampania „Move to zero”, w którą może włączyć się każdy, kto świadomie kupuje kiksy. 

Nike i ochrona środowiska

By o nas dbać, Nike zaczyna od samego początku. Już w czasie wyboru materiałów do wykonywania swoich flagowych modeli, jedna z najbardziej znanych na świecie firm obuwniczych często wybiera te tworzywa, które wykorzystywane są ponownie. Wśród nich znajduje się plastik, przędza i poszczególne tkaniny, co łącznie pozwala zmniejszyć ponad 70% śladu węglowego produktu. Firma nie tylko jednak okazjonalnie korzysta z materiałów z recyklingu, ale również stałe tworzy nowatorskie projekty, które wspomagają środowisko. Wśród nich jest np. Nike Flyknit, czyli lekki materiał cholewkowy, który technicznie składa się z około… 6–7 plastikowych butelek.

Materiał Flyleather natomiast doskonale imituje skórę naturalną, mimo że stworzono go z w min. 50% ze skórzanych włókien z odzysku, które połączono z włóknami syntetycznymi. Co ważne, Nike tworzy je dzięki energii wodnej, która także produkuje mniej zanieczyszczeń i jest mniej szkodliwa dla środowiska. A materiał nie tylko wygląda i ma właściwości „prawdziwej” skóry, ale także jak ona pachnie.

Jeśli chodzi Nike Air, to wszystkie podeszwy tworzone od 2008 roku posiadają materiały z recyklingu. Do ich produkcji wykorzystuje się energię wiatrową, która – jak wiemy – jest odnawialna. Odnawialne są też podeszwy, które się zużyją – z ponad 90% wszystkich tworzy się nowe rozwiązania, które stabilizują i dbają o amortyzację Twojej stopy . 

Materiały społecznie odpowiedzialne

Używany w Nike poliester wytwarzany jest z plastikowych butelek. A to właśnie z niego tworzy się … nici, których używa firma w produkcji wybranych modeli. Nawet tak małe elementy powodują, że emisja dwutlenku węgla w czasie tworzenia zmniejsza się o 30% w porównaniu do standardowych działań. Firma podaje, że dzięki tworzeniu butelkowego poliestru udaje się przechwycić z wysypisk około milard plastikowych butelek.

Nie tylko poliester jest w Nike ekologiczny – taka jest również bawełna. W ubiegłym roku (2020) firma używała jedynie certyfikowanej bawełny organicznej. I to zarówno tej z recyklingu, a także specjalnego Better Cotton, tworzonego w ramach specjalnego programu, który promuje lepsze standardy w uprawie bawełny. „Co roku przetwarzamy ponad 675 ton bawełny bez użycia pestycydów produkowanych z paliw kopalnych oraz bez nawozów sztucznych, troszcząc się o zdrową glebę i naturalne środowisko” – pisze Nike.

Triadę materiałów chroniących środowisko zamyka nylon, który w Nike powstaje na przykład z uratowanych ze śmieci dywanów czy zużytych sieci rybackich. W niektórych przypadkach wykorzystywany materiał niemal w połowie zmniejsza emisję CO2.

Zielone modele Nike

„Zielone” Nike to także te modele, które z odcieniami koloru nadziei nie mają nic wspólnego. Jest to np. linia DBrake-Type CZ9926-001, czyli nowoczesne, ciemne kiksy, które idealnie dopasują się do codziennych stylizacji i jednocześnie przypomną o ochronie środowiska. Sportowy design, niski profil, który pozwala na swobodę stopy oraz.. detale imitujące swoim wyglądem korek to zachwycające połączenie. Na koniec podeszwa stworzona z pianki i gumowego bieżnika, a to wszystko zamknięte w lekkiej i oddychającej całości. Podobnie sprawa wygląda w bliźniaczych modelach Nike Dbreak-Type DB4636-022 oraz Nike DBreak-Type CW6915-800, które choć co prawda nie zawierają w sobie korka, to są równie funkcjonalne i ekologiczne co ich korkowi bracia.

Naszą planetę ratują także retro buty Blazer Mid ’77, które nie dość, że pomagają, to i świetnie wyglądają w streetwearze. Jest to nowa wersja sprawdzonego już modelu, w którym – standardowo – wprowadzono pewne ulepszenia. Wysoka cholewka z połączenia skóry syntetycznej i naturalnej gwarantuje wyjątkową trwałość materiału, a piankowy język stanowi nietuzinkowy dodatek oraz dba o planetę. Przełamująca czerń buta biel doskonale wpasowuje się w retro styl modelu.

Kolejna propozycje kiksów chroniących naszą planetę to wybrane modele Nike z serii Air Force 1 Crater Flyknit (model 1 i 2), w którym wykorzystano materiał FlyKnit zapewniający oprócz lepszej ekologii także wyjątkową trwałość. W podeszwach tych butów zamontowano również poduszkę Air-Sole, która nawiązuje do pierwotnego modelu Air Force 1 z 1982 r. Kiksy zawierają także specjalny Crater Foam, który wykonany jest z mieszkanki gumy Grindr i materiałów piankowych. Połączenie tych wszystkich materiałów dają wrażenie wyjątkowej lekkości, ale i stabilności obuwia, które połączone z działaniami ekologicznymi, tworzą mieszankę idealną. Nike Air VaporMax natomiast (trzy modele: Nike Air Vapormax 2020 FK CJ6740-400, Nike W Air Vapormax 2020 Flyknit CJ6741-001, Nike W Air Vapormax 2020 Flyknit CJ6741-002) wykonane są z minimum 50% z recyklingu. Tu również użyto materiału Flyknit oraz tworzywa TPU pochodzącego z recyklingu

Środowisko chronią też inne modele Nike: Nike WMNS Air Force 1 07 SE DA6682-100, Nike WMNS Air Force 1 Crater CT1986-001 i 2. Z kolei, zawierające skórę syntetyczną czarne Nike Air Force 1 GS Impact DB2813 to materiał tekstylny z gumową podeszwą. To również dobra propozycja dla dbających o środowisko!

Wszystkie opisywane wyżej modele, które są jednymi z najbardziej dbających o środowisko butów, ale także inne modele i marki znajdziesz jak zawsze w sklepie distance.pl.