New Balance świętuje 40 rocznicę powstania linii 990 i wypuszcza odświeżony model 990v1

2021-07-07 by Ewelina G

40 rocznica powstania linii 990 New Balance już za moment. Marka składa więc hołd linii 990 poprzez wypuszczenie nowej serii MADE „Version Series”, która zostanie zapoczątkowana klasycznym modelem 990v1. Wydany w 1982 roku model 990v1 zasłynął prostym, eleganckim designem i wysoką ceną – był to pierwszy but biegowy z sugerowaną ceną detaliczną 100 dolarów (277 dolarów w 2021 roku). Od tego czasu służył jako punkt wyjścia dla jednej z najbardziej udanych franczyz New Balance. Nowa wersja 990v1 stanowi więc zarówno uhonorowanie dla genezy tego modelu, jak i czci jego nadchodzącą rocznicę.

Historia modelu New Balance 990v1, prototypu znanych dziś 990

But, od którego wszystko się zaczęło: New Balance wypuścił model 990v1 w 1982 roku i szybko stał się on znany zarówno ze swojego designu jak i drogiej ceny, stając się pierwszym butem do biegania, który kosztował 100 USD (około 277 USD po skorygowaniu o inflację). Cena modelu 990v1 odzwierciedlała połączenie najnowocześniejszych technologii i rzemiosła Made in USA, wyznaczając wzór dla przyszłych sukcesów New Balance od samego początku.

Przemawiając w 2013 roku, prezes New Balance Jim Davis wyjaśnił wyzwania związane z wypuszczeniem tego buta:

,,Nikt nigdy nie myślał, że będziemy w stanie sprzedać but za 100 USD” – wspominał. ,,Ale to naprawdę zaskoczyło i od razu wystartowało. To był świetny but”.

Sukces tych sneakersów był częściowo spowodowany połączeniem elastyczności i wsparcia, mieszanką, którą New Balance zaczął badać w 1978 roku. Jedną z wyróżniających się cech było wprowadzenie wkładki, którą marka określiła jako ,,Motion Control Device”, która do dziś jest cechą charakterystyczną projektów New Balance.

,,Myślę, że fakt, iż był to wysokiej klasy, produkowany w kraju, trzycyfrowy cenowo but do biegania, ustanowił różnicę w czasach, gdy inne marki próbowały zredukować koszty i przenieść produkcję za granicę” – wyjaśnia Lindie. ,,To tak, jakby w 1982 roku projektanci rzucili wszystko i stworzyli ten niesamowicie wydajny but do biegania. Kto wtedy wiedział, że prawie 40 lat później nadal będziemy rozmawiać o tym samym modelu i będzie on tak czczony jak dzisiaj?”

990v1 jako hołd dla kultowej linii 990

Swój hołd dla ikonicznej linii 990, która już wkrótce będzie mieć rocznicę swojego powstania, marka New Balance rozpoczyna powrotem do przeszłości, a konkretnie do momentu w którym jak już wspomnieliśmy wcześniej wszystko się zaczęło, czyli 1982 roku i powstania modelu 990v1

Pierwsza wersja modelu 990 pojawiła się na półkach sklepowych w 1982 roku. Wydany jako jeden z najdroższych butów – nie tylko dla New Balance, ale dla szerszego rynku obuwniczego – 990 był przygotowany do tego, aby zrobić wrażenie na długo przed tym, jak ktokolwiek zasznurował go i wyszedł na chodnik. Reklamy z tamtego okresu wspominają o chęci ,,stworzenia najlepszego buta do biegania, jaki można stworzyć”,  co poprzedził proces, który technicznie rzecz biorąc rozpoczął się już wiosną 1978 roku.

Jako but, który, jak to określił New Balance, łączył w sobie ,,stabilność, amortyzację i elastyczność, wszystko w jednym bucie”, model 990 nie był podobny do żadnego innego buta przed nim. Co ważniejsze, ustanowił on podstawowe wartości sneakersów do biegania New Balance, które pojawiły się później. OG 990 mogły być drogie w tamtym czasie, ale już wtedy każdy sneakerhead wiedział, że para tych butów to świetna inwestycja, bez względu na to, czy zmaierzasz w nich biegać czy po prostu trzymać je na półce.  Podejście to nie zmieniło się po dziś dzień, dlatego 990v1 są idealnym hołdem dla całej linii 990.

Design 990v1 kiedyś i dziś 

Wykonane w Stanach Zjednoczonych 990v1 „Version Series” to tradycyjna mieszanka siateczki i zamszu, całość zachowana w kolorystyce kultowej dla New Balance szarości, a wszystko kręcące się wokół dużego białego logo N na śródstopiu. Jednak w przeciwieństwie do modelu OG 990v1, „Made Series” dodaje rubinową czerwień do unowocześnionej nieco mieszanki kolorystycznej poprzez małe metki z napisem ,,Version 1” na śródstopiu i języku oraz grafikę na srebrnym elemencie zapiętka. Idąc dalej, w dół, wygląd tych butów wykańczają specjalne drukowane wkładki, gumowy klips na pięcie w kolorze kości słoniowej, dwukolorowa czarna i biała podeszwa środkowa z pianki EVA i czarne gumowe podeszwy zewnętrzne.

Powrót modelu 990v1 to jednak dopiero początek! New Balance ma zamiar wypuścić podobne wersje 990v2, 990v3 i 990v4 w 40 rocznicę powstania modelu 990. Model 990v1 możesz tymczasem zakupić na distance.pl. Zapraszamy!