RECENZJA: Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT

2017-03-07 by pdt

Powiedzmy to sobie jasno. Aktualny rynek obuwia sportowego zdominowały lekkie, tkane konstrukcje. Przez furtkę otwartą przez Nike za sprawą technologii Flyknit przeszli już wszyscy liczący się w grze gracze. Do tego grona dołącza właśnie marka Asics za sprawą modelu Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT. Postanowiliśmy się przyjrzeć im z bliska.

Model GEL-Kayano doczekał się już blisko dwudziestu odsłon, lecz bohater dzisiejszego wpisu stanowi bezpośrednie nawiązanie do oryginalnych Asics GEL-Kayano Trainer, które zadebiutowały na rynku w roku 1993. Ogólny kształt i sylwetka buta zostały zachowane, co szczególnie widać patrząc od samego dołu. Projektanci zdecydowali się na użycie oryginalnej podeszwy a także paneli bocznych buta. To, co różni (i zmienia wygląd buta o 180 stopni) to cholewka. Wzorem potentatów branży, również japońska marka zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty butów wykonanych z lekkich, tkanych materiałów. W przypadku modelu Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT mamy tu do czynienia z przypominającą konkurencyjne rozwiązania skarpetą. Zastosowanie takiej skarpety sprawiło, że profil buta podniósł się do wysokości kostki. Z pewnością poprawia to dopasowanie i stabilność buta.

GEL-Kayano Trainer Knit

Jeśli miałbym pokusić się o porównanie, to Asics Knit przypomina najbardziej rozwiązanie znane z butów adidas – Primeknit. Słowo „skarpeta” jest tutaj kluczem. Materiał jest dość elastyczny, przypomina nieco getry piłkarskie, tylko sztywniejsze i grubsze. Posiadacze biegówek typu Ultra Boost poczują się jak w domu. Mimo dopasowanego materiału but nie siedzi ciasno na stopie. Regulację rozmiaru stosuje się za pomocą klasycznych sznurowadeł przeplecionych zarówno przez sam materiał jak i przez boczne panele wykonane z gumy. Daje to niewielkie pole do manewru w przypadku, gdy chcemy dopasować but do własnej stopy.

Wygoda jest kwestią subiektywną. Pamiętajmy, że technologia użyta do produkcji podeszwy w Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT jest dokładnie taka sama, jak w przypadku pierwowzoru z początku lat 90-tych. Tamtejsze buty charakteryzowało dość niskie tłumienie kroków co przekładało się na dość twardą podeszwę. GEL-Kayano Trainer Knit MT są twarde, co może być zaskoczeniem dla osób przyzwyczajonych do miękkich systemów typu Boost czy Lunarlon. Ma to rzecz jasna też swoje plusy – nasza energia nie jest marnowana w procesie amortyzacji.

GEL-Kayano Trainer Knit

Jakość wykonania. Materiał nie odbiega jakościowo od tego, co oferuje konkurencja. Piankowa podeszwa środkowa obudowana od spodu gumową podeszwą zewnętrzną stanowi gwarancje długiej eksploatacji, co w porównaniu do ultralekkich butów biegowych jest dużym plusem. Wszystkie elementy buta sprawiają wrażenie solidnych, nie widać elementów, które mogłyby ulec szybkiemu zużyciu. Wybierając kolorystykę warto mieć na uwadze fakt, że biała siateczka szybko łapie brud i nie należy do najłatwiejszych w utrzymaniu w czystości. Ostatnia uwaga dotyczy rozmiarówki. Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT warto kupić pół rozmiaru większe lub po prostu sugerować się długością wkładki. 11 US w tym modelu przekłada się na 28.5cm co jest wartością niższą niż w przypadku znanych marek sportowych.

Podsumowanie: Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT to but wyróżniający się wyglądem. Wpisuje się we współczesne trendy w projektowaniu ale ma w sobie wyjątkowy, orientalny look. Gigantycznym plusem jest bardzo korzystna cena buta, która bije pod tym względem konkurencję. Asics GEL-Kayano Trainer Knit MT w dwóch kolorach – białym i czarnym dostaniecie w Polsce online na stronie distance.pl

GEL-Kayano Trainer Knit