RECENZJA: Nike Air Footscape Woven NM „Black/Anthracite”

2017-08-02 by pdt

W zeszłym roku obchodziliśmy 20-lecie modelu Nike Air Footscape. Z tej okazji postanowiliśmy wziąć na warsztat jedną z nowości w sklepie distance.pl – Nike Air Footscape Woven NM „Black/Anthracite”.

Nike Air Footscape to model z roku 1996. But został projektowany w zgodzie z układem szkieletowo-więzadłowo-mięśniowym człowieka. Oznacza to, że projektanci starali się stworzyć takie buty, które będą jak najlepiej współgrać z budową ludzkiej stopy. Czy im się to udało? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne – Nike Air Footscape to bardzo ważne obuwie w sneakersowym kalendarium.

Opisywany przez nas model posiada „Woven” w nazwie. Oznacza to użycie charakterystycznej dla tego typu butów elementy wykonane z plecionki. W przypadku Nike Air Footscape Woven NM jest to panel otaczający but. Cechą charakterystyczną modelu Air Footscape jest jego asymetryczność. Sznurowanie buta odbywa się po przekątnej po zewnętrznej stronie stopy. Rozwiązanie to wprowadza niezwykłą oryginalność w całym projekcie budząc skojarzenia z dalekim wschodem. Nie bez powodu Nike Air Footscape Woven to jedne z pierwszych „samurajskich” butów na sneakersowym rynku.

Nike Air Footscape Woven NM "Black/Anthracite"

Recenzowana przez nas para została wykonana z czarnego zamszu. Pokrywa on większą część cholewki, z wyjątkiem wspomnianych wyżej plecionek. Te wykonano z grubych, nylonowych taśm nośnych zaplecionych wzorem wiklinowych koszy. But spoczywa na charakterystycznej, masywnej podeszwie skrywającej system Nike Air. Podeszwa posiada liczne wypuklenia i wzory, jest również asymetryczna. Im bliżej pięty tym wyższy profil buta. Wiąże się to prawdopodobnie z zastosowanym w bucie systemem Nike Air i rozmiarem poduszki.

Nike Air to już wiekowy system. Nie jest w stanie konkurować pod względem wygody z nowinkami, takimi jak Free, Lunarlon czy Boost. Nie mniej jednak nadal oferują rozsądną amortyzację która zadowoli wiele osób. Jakość wykonania buta stoi na normalnym poziomie – zastosowany zamsz być może nie sprawia niezwykłego wrażenia, ale to wciąż skóra naturalna.

Nike Air Footscape Woven NM „Black/Anthracite” dostępne są online na stronie distance.pl