RECENZJA: Nike Air Force 1 Ultraforce Mid „Cool Grey”

2017-10-08 by pdt

Wybór najbardziej kultowych sneakersów w historii jest łatwiejszy, niż by się wydawało. Ponieważ chcąc wskazać na konkretny model, który powinien jako pierwszy wizualizować się w głowie na hasło „sneakers”, z pomocą przychodzi nam… statystyka. Bo jeśli nie najlepiej sprzedający się model butów sportowych w historii, to co innego? Mowa rzecz jasna o Nike Air Force 1. Obecne na rynku nieprzerwanie od roku 1982, podłożyły podwaliny pod ten sport i po dziś dzień stanowią świetną propozycję dla niemalże każdego. Propozycję, która właśnie stała się jeszcze lepsza.

Nike Air Force 1 Ultraforce Mid „Cool Grey” to zmodernizowana wersja ponadczasowego klasyka, jakim są Air Force 1. I z pełną świadomością stwierdzamy – to zdecydowanie „dobra zmiana”. Dlaczego? But zachowuje najważniejsze cechy oryginału – nieco kanciastą sylwetkę wzmocnioną dodatkowo za pomocą masywne podeszwy. Mowa tu więc o ewolucji a nie rewolucji. But bowiem mimo, że z pozoru jest ciężki, w rzeczywistości – jest niezwykle lekki. Stało się to za sprawą użytych materiałów. Cholewkę buta wykonano z przewiewnej siateczki. Charakterystyczne elementy popularnych „erforsów”, takie jak toebox z perforacją, stelaż buta czy wreszcie zapiętka i swoosh – wciąż są skórzane. Zamiana pozostałych elementów buta na przewiewną a przez to – ULTRA lekką siateczkę pozwoliło pozbyć się dobrych kilkuset gramów.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku podeszwy. Nie jest tajemnicą, że guma użyta do produkcji podeszwy w Air Force 1 nie należy do najlżejszych. Ciężko powiedzieć jak, ale projektantom Nike udało się to zmienić. Podeszwa w Nike Air Force 1 Ultraforce Mid „Cool Grey” przy kontakcie organoleptycznym sprawia wrażenie czegoś pomiędzy pianką a gumą, zachowując lekkość tego pierwszego wraz z elastycznością i wytrzymałością drugiego z wymienionych materiałów. Całość zupełnie poważnie może pod względem wagi spokojnie konkurować z Flyknitowymi biegówkami tej samej marki.

Zmiany konstrukcyjne miały miejsce także w jakże podstawowym aspekcie. But zyskał dwie tasiemki, nad językiem oraz nad piętą. Pomagają one w zakładaniu buta na nogę, co w przypadku braku typowego, odseparowanego języka który zniknął na rzecz jednoczęściowej, „skarpetkowej” cholewki wydaje się być swoistą koniecznością. Miłym akcentem jest także użycie odblaskowej taśmy 3M wzdłuż języka a także na wspomnianych paskach.

Sam wygląd to kwestia subiektywna, lecz ciężko uwierzyć, by tak świetna kolorystyka jak „Cool Grey” która wygląda wyjątkowo dobrze na recenzowanym modelu mogła się komuś nie spodobać. Tutaj po prostu robi robotę.

Nike Air Force 1 Ultraforce Mid „Cool Grey” znajdziecie online na stronie distance.pl

air force 1 ultraforce mid