RECENZJA: Nike Air Presto Ultra Flyknit „Wolf Grey”

2017-03-19 by pdt

Bohater dzisiejszego wpisu choć jeszcze nie uzyskał pełnoletności, co stawia go w gronie jednej z młodszych sneakersowych propozycji na naszej stronie, doczekał się już mocnego przeprojektowania. Dziś na warsztat bierzemy Nike Air Presto Flyknit Ultra „Wolf Grey”

Tradycyjnie już zaczniemy od krótkiej historii modelu. Nike Air Presto Flyknit Ultra to unowocześniona wersja osiedlowego klasyka, jakim jest model Nike Air Presto. Sam model Air Presto pojawił się w sprzedaży wraz z rozpoczęciem nowego stulecia – w roku 2000. Poza niecodzienną sylwetką i minimalnym brandingiem Nike (przez użycie charakterystycznej, plastikowej klatki przez niektórych były mylone z… adidasem!) but wyróżniała także… rozmiarówka. Z racji użycia elastycznego materiału, zamiast klasycznej rozmiarówki Nike Air Presto były dostępne w rozmiarach odzieżowych – S-XL. Dodatkową regulację zapewniały sznurowadła. Jak to często bywa z nowościami sportowymi od giganta z Oregonu, swój oficjalny debiut Nike Air Presto miały podczas olimpiady w Sydney. Już wtedy projektantom przyświecał jeden cel – zbliżyć się z komfortem do biegania boso.

 Nike Air Presto Ultra Flyknit

Dziś, 17 lat później rynek technicznego obuwia do biegania jest naprawdę nasycony. Kolejną rewolucje stanowi obuwie tkane wykonane z technicznych siateczek. Raz jeszcze projektanci Nike sięgają po swój klasyczny model i przeprojektowują go tworząc nowoczesną, zaktualizowaną hybrydę. Tak powstał opisywany tutaj model Nike Air Presto Flyknit Ultra.

Zmiany w porównaniu do oryginalnych Air Presto są niewielkie, lecz istotne. Przede wszystkim użyto flagową obecnie technologię Nike czyli materiał Flyknit. Zastępuje on klasyczną meshową skarpetę znaną z oryginałów. Użycie dopasowanej skarpety Flyknit niejako wymusiło podwyższenie cholewki buta za kostkę. Wiąże się to z charakterystyką samego materiału i braku wypełnienia dookoła kostki. Jeśli chodzi o podeszwę, to jest to ta sama, wykonana ze spienionej gumy podeszwa skrywająca w sobie system AIR. Zastosowanie lekkiej, materiałowej cholewki wymusiło, podobnie jak w oryginałach zastosowanie dodatkowego wzmocnienia na czubku buta. Funkcję tę pełni plastikowy panel z przodu buta.

Jeśli chodzi o wygodę, komfortem chodzenia technologia sprzed lat nie może konkurować z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie, jednak ewentualne mankamenty samej podeszwy niweluje cholewka. Zastosowanie materiału Flyknit sprawia, że but niezwykle wygodnie leży na nodze i oferuje świetną przewiewność.

Kwestia wyglądu to jak zwykle sprawa subiektywna, jednak w mojej ocenie Nike Air Presto Flyknit Ultra to jeden z największych beneficjentów modernizacji. Podwyższenie profilu buta i zastosowanie materiału Flyknit naprawdę poprawiło wygląd całego projektu co zresztą widać po wynikach sprzedażowych tego modelu. Dodajmy do tego uniwersalną kolorystykę „Wolf Grey” i mamy absolutny must-have.

W kwestii rozmiarówki polecam brać true-to-size, czyli swój regularny rozmiar w Nike. W przypadku osób balansujących pomiędzy połówkami rozmiarów sugerowałbym wzięcie tego mniejszego – to but letni, więc nie będziecie zakładać do niego grubych skarpet a elastyczny charakter materiału Flyknit sprawia, że but się lekko rozciąga podczas chodzenia.

Nike Air Presto Flyknit Ultra „Wolf Grey” dostaniecie w KAPITALNEJ cenie 359 złotych w internetowym sklepie distance.pl. W chwili pisania tej recenzji zostały ostatnie sztuki, więc naprawdę – nie ma na co czekać.

Nike Air Presto Ultra Flyknit

Nike Air Presto Ultra Flyknit

Nike Air Presto Ultra Flyknit